Регистрация    Войти
Авторизация
» » » » Звертайтесь, ми раді Вам допомогти …

Звертайтесь, ми раді Вам допомогти …

Категория: Позиция » Cтатьи » Общество

Звертайтесь, ми раді Вам допомогти …Відмінною рисою земельно-правових відносин в Україні є те, що ще зовсім недавно вся земля знаходилася у виключній власності держави і надавалася громадянам та підприємствам тільки у безкоштовне користування. Неприпустимим вважалося здійснення з землею таких угод, як купівля-продаж, застава, заповіт, дарування, оренда, обмін земельними ділянками тощо. Нині ситуація змінилася. В Україні триває земельна реформа. Земельні питання є найактуальнішими.

 

Як отримати земельну ділянку у власність чи користування? Як оформити державний акт на землю? Куди звертатись якщо порушено Ваші права? На ці та інші запитання відповідає начальник Головного управління Держкомзему у Запорізькій області Олександр Цибров.

 

- Розкажіть про безоплатну приватизацію земель. Чи існують якість норми приватизації?

 

- Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян здійснюється лише один раз по кожному виду використання у межах норм, визначених Земельним кодексом України.

 

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам визначено  ст. 121 Земельного кодексу України:

- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектарів, у селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше – 0,10 гектара;

-  для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектарів;

-  для будівництва індивідуальних гаражів – не більше – 0,01 гектара; для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

-  для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

- для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

 

- Багато хто з громадян має бажання приватизувати землю, однак люди постійно стикаються з питанням оплати послуг за оформлення державних актів та їх реєстрації. Чи дійсно за це необхідно платити, адже мова йде про безоплатну приватизацію?

 

- Відповідно до ст. 116, 118  Земельного кодексу України земельні ділянки надаються громадянам безоплатно у власність, але при виготовленні технічної документації зі складання, видачі та реєстрації державного акта на право власності на землю проводиться комплекс топографо-геодезичних та кадастрових робіт з прив’язкою меж ділянок до єдиної геодезичної мережі та заповнення бланків державних актів. Ця робота вимагає певних затрат і здійснюється за кошти громадян, бо землевпорядні організації, які виконують  цю роботу, є госпрозрахунковими і надають послуги за плату.

 

Згідно  ч.2,3 ст. 26 Закону України «Про землеустрій» розробниками   документації із землеустрою  є  юридичні  та фізичні  особи,  які  отримали  ліцензії  на  проведення  робіт із землеустрою відповідно до закону.

 

Вартість зазначених робіт обумовлюється договором на підставі кошторису, укладеним між громадянином і виконавцем.

Істотною умовою договору є вартість та строки виконання робіт із землеустрою.

 

Сума оплати також залежить  від розміру, місця розташування ділянки та обсягу геодезичних робіт.

 

Оплата землевпорядних робіт здійснюється згідно з тарифами, які затверджено наказом Держкомзему, Мінфіну та Мінекономіки від 24.12.2001 року №213/593/319 та Змінами і доповненнями до Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, затверджених спільним наказом Держкомзему України, Мінфіну, Мінекономіки від 15.06.2001 року № 97/298/124  та зареєстровано в Мін’юсті України від 10.07.2001 за № 579/5770.

 

- Чи продовжується зараз виготовлення правовстановлюючих документів на землю по постанові Кабінету Міністрів України №844?

 

- Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 №844 «Деякі питання реалізації права власності на землю громадянам України» (із змінами, внесеними постановою КМУ від 21.10.2009 №1112) затверджений Порядок безоплатного оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки.

 

Здійснення заходів по безоплатному оформленню та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки передбачалось за рахунок коштів Стабілізаційного фонду, який визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».

 

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 844 в Запорізькій області оформлено і видано громадянам 25,8 тисяч державних актів на землю – стільки, на скільки вистачило виділених державою грошей. В останні 2010 та 2011 роках гроші на виготовлення технічної документації, заповнення та реєстрацію державних актів за рахунок Стабілізаційного фонду не виділялись.

 

Як повідомив Голова Державного агенства земельних ресурсів України Сергій Тимченко на підсумковій прес-конференції, для реалізації цілей земельної реформи  із Державного бюджету України на 2012 планується спрямувати 237 млн. грн. на безоплатну приватизацію, а також присвоєння кадастрових номерів та виготовлення технічної документації на земельні ділянки, право власності на які закріплене державними актами старого зразку (без кадастрового номера). Однак, поки що до Головного управління Держкомзему у Запорізькій області кошти не надійшли. Як тільки вони надійдуть, роботи по оформленню державних актів за рахунок бюджетних коштів будуть поновлені.

 

- А що ж тоді робити громадянам?

 

- Якщо громадянин бажає отримати державний акт на землю за рахунок державних коштів, доведеться чекати. Для тих громадяни, які уклали договори з ліцензованими землевпорядними організаціями на виготовлення державних актів відповідно до постанови КМУ №844, мають право приватизувати земельні ділянки на загальних підставах відповіднго до ст. 118 Земельного кодексу України (замовити виготовлення техдокументації і державного акта на право власності на земельну ділянку за власні кошти).

 

З вирішенням цього питання допоможуть фахівці Головного управління Держкомзему області. На цей випадок нами спеціально розроблені Методичні рекомендації по реалізації конституційних прав громадян на отримання державних актів на право власності на земельні ділянки.

 

- З якого моменту виникає право власності на землю?

 

- Відповідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

 

Тобто, власником земельної ділянки ви стаєте щойно після того, як отримаєте  державний акт на право власності й зареєструєте його у відповідних органах. Форму такого документу затверджує Кабінет Міністрів України.

 

Якщо ж ви маєте право лише користуватися земельною ділянкою, то скористатися ним зможете лише після укладання договору про оренду земельної ділянки.

 

По теме: Як відстояти своє право на земельну ділянку?

 

- Хто здійснює реєстрацію державних актів на землю?

 

- Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1021 реєстрацію державного акта здійснюють територіальні органи Держкомзему України.

 

За перший квартал 2012 року територіальними органами Держкомзему Запорізької області зареєстровано 2572 державних акти на право власності на земельну ділянку, виданих громадянам (1079 у І кварталі 2011 р.), 42 акти на право власності на земельну ділянку юридичних осіб (за аналогічний період 2011 р. – 6 держактів), 116 актів на право постійного користування земельною ділянкою (2 держакти за І квартал 2011 року).

 

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року кількість виданих громадянам держактів на право власності на землю збільшилася у 2,5 рази, юридичним особам – у 7 разів, на право постійного користування – у 58 разів.


- Куди звертатись громадянину, якщо його права порушені. Наприклад, сільська рада чи адміністрація не розглядає заяву чи відмовляє в наданні у власність земельної ділянки?

 

- Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені в суді.

 

- Що робити у випадках, коли у землевпорядній організації було замовлено виготовлення державного акта, однак, людина не може отримати його протягом кількох років?

 

- Як правило болючі питання типа: «Що робити?», «Куди звертатись? і «Хто може допомогти?» постають перед громадянами вже після того як кілька років обіцянок керівника фірми-виконавця робіт так і залишаються лише обіцянками, або ж через неякісно виконану роботу отримують цілий ряд неприємностей з боку правоохоронних органів, несуть матеріальні збитки.

 

Насамперед слід  пам'ятати, що згідно з Законом України "Про землеустрій" замовники документації за рахунок власних коштів мають право вільного вибору розробника документації та укладання з ним договору на виконання робіт. Іншими словами кажучи, ніхто не має права тиснути на вас при виборі ліцензованої землевпорядної організації. Це – виключно ваш вибір. На території Запорізької області господарську діяльність в сфері землеустрою і оцінки земель здійснюють 93 ліцензіати.

 

Разом з тим, раджу, все ж таки, скористатись послугами державного підприємства ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», що виконує землевпорядні та землеоціночні роботи на території всієї області. Насамперед тому, що це підприємство має в своєму складі достатню кількість висококваліфікованих фахівців і все необхідне обладнання для виконання робіт будь-якої складності. І мабуть найголовніше те, що державне підприємство – це завжди гарантія дотримання ваших прав та впевненість у якісному виконанні замовлених вами робіт.

 

Також замовляючи виконання землевпорядних та землеоціночних робіт обов’язково слід знати, що їх виконання здійснюється ліцензованими землевпорядними організаціями виключно на підставі договору. Цей договір укладається у письмовій формі, підписується обома сторонами-учасниками договору та скріплюється печатками (при наявності). Укладеним договором обов’язково мають бути оговорені предмет, ціна та термін дії.

 

Аби потім не довелось роками чекати виконання замовлених вами робіт, попереджаю: ні в якому разі не підписуйте заздалегідь акти приймання-передачі виконаних робіт. Ваш підпис на цих актах має засвідчувати факт та дату їх дійсного виконання.     

 

І на останок зауважу: позитивний висновок державної експертизи – це гарантія якісного виконання робіт та дотримання всіх норм діючого законодавства України, що в майбутньому, безспірно, позбавить особу-замовника від несподіваних неприємних сюрпризів з боку правоохоронних органів. Тому,  зацікавленими у проведенні добровільної державної експертизи землевпорядної документації маєте бути саме ви - замовники її виготовлення.

 

- Чи контролює якимось чином Головне управління роботу ліцензованих організацій?

 

- З метою дотримання землевпорядними організаціями Ліцензійних умов впровадження господарської діяльності в сфері землеустрою та оцінки земель Головним управлінням постійно здійснюється проведення планових та позапланових перевірок. У 2012 році передбачено проведення 9 таких планових перевірок, 3 з яких вже здійснено. Серед перевірених ПП «Інвестресурс», ТОВ «Стіхія», ФО-П Левадна Н.В. Особливу увагу було приділено перевірці укладених договорів на розробку документації із землеустрою. Результати до речі, показали, що більша частина договорів з зазначеними суб’єктами господарювання була укладена без наявності узгоджених кошторисів та календарних планів виконання робіт. За результатами, всі перевірені ліцензіати отримали розпорядження Держземагенства України про необхідність усунення порушень в їх діяльності.

 

-  Як і коли можливо звернутись до очолюваного Вами управління аби вирішити те чи інше проблемне питання, або отримати консультацію?

 

- У складі нашого управління працюють кваліфіковані юристи, які безкоштовно надають консультації громадянам і юридичним особам.  Для отримання термінових консультацій при Головному управлінні Держкомзему у Запорізькій області діє «гаряча» телефонна лінія, тел.63-64-52.

 

Зазначу також, що отримати консультацію наших працівників можливо навіть, не приїжджаючи до управління. Для цього достатньо зайти на офіційний сайт Головного управління (zem.zp.ua) в розділ «Звернення громадян» і залишити своє запитання. Кваліфікована відповідь наших фахівців буде надана в найближчі кілька днів.

 

На офіційному веб-сайті Головного управління можливо також ознайомитись і з особистим графіком прийому керівництва.

 

Записала Тетяна Єлефтеріаді, завідуюча сектором взаємодії із ЗМІ та громадськістю Головного управління Держкомзему у Запорізькій області