Регистрация    Войти
Авторизация
» » » » Анатолій ДОВГАНЬ: «Врятувати фермерів можуть лише вони самі»

Анатолій ДОВГАНЬ: «Врятувати фермерів можуть лише вони самі»

Категория: Позиция » Новости Позиция » Агросектор

Анатолій ДОВГАНЬ: «Врятувати фермерів можуть лише вони самі»За роки незалежності структура сільського господарства змінилася кардинальним чином: замість колгоспів та КСП з'явилися численні фермерські господарства, аграрні фірми та окремі землевласники. Однак разом з тим нові утворення спіткали різноманітні неприємності, з якими вони далеко не завжди можуть впоратися самотужки. 

 

Саме з цією метою у лютому 1991 року в нашій країні – до речі, однією з перших – була створена громадська організація під назвою Асоціація фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ). Що цікаво, саме фермери запорізького регіону є одними з фундаторів створення цієї структури. З проханням розповісти, чим сьогодні дихає Асоціація, ПОЗИЦІЯ звернулась до голови Запорізької ради АФЗУ Анатолія Довганя.

 

– Одразу хочу зауважити, що і більш ніж двадцять років тому, і зараз проблеми у фермерів залишаються одними й тими самими, – говорить Анатолій Григорович. – Але головною була і є одна: розрізненість, роздрібненість землевласників. Коли у всіх своїх негараздах звинувачують владу, я цього не розумію. Вона може бути будь-якою, але якщо фермери згуртуються навколо єдиної мети – захисту села, то ніхто не зможе піти проти такої сили. Тому й необхідні такі структури, які відстоюють права аграріїв, а паралельно ще й залучають їх до активної участі в житті держави и здійсненню контролю за всією політикою щодо сільського господарства.

 

Що конкретно Ви маєте на увазі?


– Потрібно створити нове суспільство на селі, точніше, відновити ту філософію, що панувала двісті-триста років тому. Ми вважаємо, що людина, яка працює на землі, має бути вільною, а взаємовідносини з державою будувати лише на рівні податків та зобов'язань з приводу життєдіяльності країни в цілому. Мушу констатувати: поки цього досягти фактично не вдається, тому що самі фермери переважно хочуть мати те, на що не заслуговують. Асоціація має працювати для них, а вони, відповідно, на благо організації. На жаль, коли всім більш-менш добре, всі забувають про своїх товаришів і колег, і тільки якщо погано – звертаються по допомогу.

 

Скільки фермерських господарств наразі входять в структуру Запорізької організації АФЗУ?


– Майже дві з половиною тисячі. Безумовно, деякі більш розвинені, інші трохи відстають – ми збираємо землевласників не за принципом «хто крутіший». Те ж саме стосується районів області: припустимо, окремо стоїть Веселівський – там основне виробництво складають саме фермери, і ця територія може стати прототипом майбутнього для фермерів області. Непоганий стан справ також у Приазовському і Вільнянському районах. Сподіваємося, в інших невдовзі також зрозуміють, що сільське господарство – це фундамент української економіки.

 

Зауважу, що Запорізька обласна організація АФЗУ – одна з найбільш «бойових» в структурі Асоціації. У нас люди працюють самовіддано і відстоюють свої права так само завзято – це взагалі характерно для південного сходу України. Наприклад, ми провели в кожному районі зібрання з приводу відкриття ринку продажу землі і виявилося, що мало хто з фермерів достатньо обізнаний в цьому питанні. Так от, приблизно 75–80% поправок до закону про ринок землі запропонували саме запорізькі аграрії. Ми чудово розуміємо, що якщо головне багатство України перейде до рук латифундистів, простий селянин буде в неминучому програші. Втім, у крупних бізнесменів дуже сильне лобі. Але в разі прийняття закону про громадські об'єднання, одним з ініціаторів якого я свого часу став, фермери зможуть реально відстоювати свої права – адже за них цього ніхто не зробить.

 

Тобто акції протесту, яки влаштовують селяни, ні до чого не призведуть?


– Знаєте, ми брали участь у подібних заходах в столиці. Однак особисто я вважаю, що бастувати – не вихід, бо крик – це тимчасова втрата розуму, тому завжди треба намагатись домовлятися. Всі знають, скільки було різних спроб з боку держави дещо притиснути селян, але ті чинили спротив до останнього. Не можна сказати, що всі можновладці не бажають співпрацювати з фермерами належним чином, але комплексного підходу не відчувається.

 

Україна може бути найбагатшою державою у світі, якщо в нас буде розум. Газ і нафта колись закінчаться, а ось продукти харчування будуть потрібні завжди. Тобто влада має працювати з селом в тандемі. А самим фермерам треба пам’ятати, що ніхто їм не допоможе, окрім них самих. Тільки в єдності повною мірою може проявитися сила приватних землевласників, – підсумував Анатолій Довгань.

 

Довідка

Асоціація фермерів та приватних землевласників України – незалежна організація, яка захищає інтереси понад 43 тисяч фермерських та майже 4 мільйонів особистих селянських господарств. Метою АФЗУ є сприяння розвитку масового фермерського руху, а також сільськогосподарського виробництва в цілому. Основні напрямки діяльності Асоціації – захист прав та інтересів фермерів та налагодження роботи з регіональними асоціаціями та господарствами по всіх напрямках економічної та виробничої діяльності.

 

 

Мирослав СТРЕЛЬЦОВ

 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
Написать комментарий
Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Введите код: