Регистрация    Войти
Авторизация
» » » » Світлана ЖМУРКО: «Результатом будь-якого перерахунку пенсії є збільшення її розміру»

Світлана ЖМУРКО: «Результатом будь-якого перерахунку пенсії є збільшення її розміру»

Категория: Экономика, Общество

Світлана ЖМУРКО: «Результатом будь-якого перерахунку пенсії є збільшення її розміру»Питання перерахунку пенсій завжди перебуває у центрі уваги суспільства, особливо громадян похилого віку. Нажаль, дуже часто їх супроводжує велика кількість інформації, яка не має нічого спільного із справжнім станом речей. Саме тому ПОЗИЦІЯ вирішила отримати з цього приводу офіційні роз’яснення.


Про результати проведених перерахунків пенсій у 2021 році та плани на майбутній рік нам розповіла начальник Головного управління Пенсійного фонду України в області Світлана Жмурко.

 

- Розкажіть, будь ласка, які зміни відбувалися у пенсійному забезпеченні протягом 2021 року? Як зростали пенсії у різних категорій запорізьких пенсіонерів?


- Протягом поточного року підвищення пенсійних виплат для різних категорій пенсіонерів відбувалося у декілька етапів. Почнемо з того, що з 1 січня у зв’язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати (з 5000 до 6000 гривень) перераховано пенсії непрацюючим громадянам області, які досягли 65-річного віку та мають страховий стаж 35 років у чоловіків та 30 років у жінок.

 

З 1 березня було проведено автоматичний перерахунок для забезпечення індексації пенсій у зв’язку із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 1,11. Також продовжено виплату щомісячної компенсаційної доплати до пенсії до 500 гривень особам віком від 80 років і мінімальної пенсійної виплати – 2600 грн за наявності у таких категорій осіб страхового стажу 20/25 років і більше. У квітні органи Пенсійного фонду в автоматичному режимі здійснили перерахунок працюючим пенсіонерам з урахуванням набутого стажу роботи та розміру заробітної плати.

 

Також з 1 липня у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму з 1769 до 1854 грн зросли мінімальна та максимальна пенсії за віком та доплата за понаднормовий стаж. Підвищено мінімальні пенсійні виплати для трудових пенсій, пенсій по інвалідності та пільгових категорій, інвалідів війни, учасників бойових дій, ліквідаторів і учасників ліквідації на ЧАЕС, шахтарів, пенсії за особливі заслуги перед державою.

 

Крім того, з 1 липня на виконання постанови Кабінету міністрів України від 22.02.2021 р. №127«Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» громадянам, розмір пенсійної виплати яких не підвищувався з січня по липень поточного року у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, не індексувалися на коефіцієнт 1,11, установлено щомісячну доплату у розмірі 100 гривень - у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

 

Також з 1 жовтня проведено перерахунок пенсії особам, яким виповнилося 75 років. Щомісячну компенсацію у розмірі до 400 грн отримали пенсіонери віком від 75 до 80 років. Результатом таких перерахунків стало збільшення середнього розміру пенсії у Запорізькій області. Якщо на 1 січня він складав 3696 грн, то станом на 1 листопада – вже 4116 грн.

 

- Але ці перерахунки вже відбулись... Чи варто ще розраховувати на підвищення пенсій у цьому році?

- Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено з 01.12.2021 року підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

 

Тому з 1 грудня року у зв'язку з його зростанням з 1854 грн до 1934 грн підвищаться мінімальна пенсія та надбавки і доплати, встановлені чинним законодавством. Перерахунку підлягатимуть пенсійні виплати, складові яких залежать від розміру прожиткового мінімуму (доплата за понаднормовий стаж, доплата до мінімального розміру пенсій, підвищення, що розраховуються виходячи з прожиткового мінімуму). У зв’язку з цим наші фахівці у листопаді вже працювали над грудневими перерахунками.

 

Зі зміною прожиткового мінімуму також збільшиться і максимальна пенсія - з 18540 грн до 19340 грн. Підвищаться мінімальні пенсійні виплати для трудових пенсій, пенсій по інвалідності та пільгових категорій, інвалідів війни, учасників бойових дій, ліквідаторів і учасників ліквідації на ЧАЕС, шахтарів, пенсії за особливі заслуги перед державою.

 

Також зростуть надбавки, доплати, які обраховуються у відсотках від прожиткового мінімуму (за понаднормовий стаж, догляд за непрацездатним членом сім’ї, мінімальні пенсії по втраті годувальника тощо).

 

Мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та інвалідам–ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І, ІІ та ІІІ груп встановлені на рівні 650%, 525% та 360% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб відповідно, а також учасникам бойових дій – на рівні 210%. Розмір пенсійної виплати зазначеної категорії осіб зросте за рахунок збільшення розміру державної адресної допомоги.

 

Отже, мінімальні пенсійні виплати у осіб з інвалідністю внаслідок війни та інвалідів-ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС становитимуть:

 

- I групи – 12571 грн (збільшено на 520 грн);

- II групи – 10153,50 грн (збільшено на 420 грн);

- III групи – 6962,40 грн (збільшено на 288 грн).

- у учасників бойових дій – 4061,40 грн (збільшено на 168 грн).

 

Крім того, буде підвищено мінімальний розмір пенсій й іншим категоріям пенсіонерів. Зокрема, шахтарям, які відпрацювали під землею не менш ніж 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок - ті, яким мінімальні виплати встановлені на рівні 3-х прожиткових мінімумів для непрацездатних. Розмір пенсійної виплати зазначеної категорії осіб складатиме 5802 грн.

 

Підвищаться й мінімальні пенсійні виплати членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що встановлені на рівні 2-х прожиткових мінімумів. Розмір пенсійної виплати зазначеної категорії громадян становитиме 3868 грн.

 

Також буде підвищено мінімальний розмір виплати одержувачам пенсій у зв’язку з втратою годувальника, що встановлено на рівні 100, 120 та 150% від прожиткового мінімуму в залежності від кількості утриманців (1-го, 2-х, 3-х і більше). Отже, розмір пенсійної виплати зазначеної категорії осіб з урахуванням державної адресної допомоги становитиме:

 

- на одного утриманця – 1934 грн;

- на двох –2320,8 грн;

- на трьох і більше – 2901 грн.

 

Разом з тим, з 1 грудня заплановано підвищення мінімального розміру заробітної плати з 6000 до 6500 грн. У зв’язку з цим буде проведено перерахунки пенсії непрацюючим громадянам, які досягли 65 років і мають страховий стаж - 35 років чоловіки і 30 років жінки. Розмір пенсійної виплати для таких осіб з 1 грудня не може бути нижчим за 2600 грн.

 

Користуючись нагодою, вкотре хочу звернути увагу наших пенсіонерів! Перерахунки пенсій у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та мінімальної заробітної плати проводяться в автоматичному режимі та не потребують особистого звернення пенсіонерів до відділів обслуговування громадян.

 

- Чи відомо вже, що планується урядом щодо збільшення пенсійних виплат у 2022 році?

- Результатом будь-якого перерахунку пенсії, чи то індивідуального, чи масового є збільшення її розміру. Міністерством соціальної політики вже складено календар підвищення пенсійних виплат для різних категорій громадян на наступний рік. Так, вже у січні будуть перераховані пенсії ліквідаторів Чорнобильської катастрофи з інвалідністю. Продовжиться підвищення пенсійних виплат для 65-річних громадян.

 

У березні запланована індексація пенсій. А з жовтня 2022-го пенсіонери віком від 70 до 75 років отримають доплату до пенсії у розмірі 300 грн. Окрім того, з 1 жовтня розмір мінімальної пенсійної виплати для людей, старших за 70 років, зі стажем 30/35 років складатиме 3000 грн. Про ці та інші перерахунки ми обов’язково будемо детально інформувати запоріжців на кожному етапі їх проведення.

 

Володимир БУТ, фото Володимира САЛЬНІКОВА

 

Источник Позиция