Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Нобелівську премію миру присуджено японській організації тих, хто вижив у Хіросімі

Нобелівську премію миру присуджено японській організації тих, хто вижив у Хіросімі

Категорія: Позиція » Новини Позиція » Політика
Нобелівську премію миру присуджено японській організації тих, хто вижив у Хіросімі Нобелівську премію миру 2024 року присудили японській організації Nihon Hidankyo, яка об'єднує Хіросіми і Нагасакі, які вижили після атомного бомбардування. Вона стала лауреатом «за зусилля для досягнення миру, вільного від ядерної зброї, і за свідчення того, що ядерна зброя не повинна бути використана знову». У 2024 році грошова частина премії складає 11 млн шведських крон (трохи менше $1,1 млн).

Свідчення тих, хто вижив при атомних бомбардуваннях, унікальні, зазначається в повідомленні комітету.
 
«Ці історичні свідки допомогли сформувати та консолідувати широку опозицію ядерній зброї в усьому світі, спираючись на особисті історії, проводячи освітні кампанії, що ґрунтуються на власному досвіді, та виступаючи з наполегливими попередженнями проти поширення та застосування ядерної зброї. Ці люди допомагають нам описати невимовне, осмислити немислиме і усвідомити незбагненний біль і страждання, завдані ядерною зброєю»,— йдеться на сайті премії.

Норвезький Нобелівський комітет також зазначив, що за останні майже 80 років ядерна зброя не застосовувалася під час бойових дій. Діяльність Nihon Hidankyo та інших представників хибакуся (так у Японії називають людей, які зазнали впливу атомних бомбардувань Хіросіми і Нагасакі.) внесли значний внесок у встановлення заборони на застосування ядерної зброї. Водночас, випливає із повідомлення Нобелівського комітету, «викликає тривогу той факт, що сьогодні це табу на застосування ядерної зброї перебуває під тиском».

Зазначається, що цьогорічна премія поповнила список видатних премій миру, які Нобелівський комітет раніше присуджував борцям за ядерне роззброєння та контроль над озброєннями. Nihon Hidankyo надала тисячі показань свідків, публікувала резолюції та публічні звернення, а також щорічно направляла делегації в ООН і на різні мирні конференції, щоб нагадати світу про необхідність ядерного роззброєння.

Минулого року Нобелівську премію миру отримала іранська правозахисниця Наргіз Мохаммаді, яка перебуває в ув'язненні. Премію їй присудили за «зусилля у боротьбі проти придушення жінок в Ірані та у просуванні прав та свобод людини для всіх».

6 серпня 1945 року США скинули на Хіросіму атомну бомбу "Малюк". Через три дні, 9 серпня, американський бомбардувальник скинув атомну бомбу "Товстун" на місто Нагасакі. Внаслідок двох вибухів миттєво загинули 80 тис. людей. До кінця 1945 року загальна кількість загиблих, включаючи також померлих від онкологічних захворювань та променевої хвороби, склала від 90 тис. до 166 тис. осіб у Хіросімі та від 60 тис. до 80 тис. - у Нагасакі. Це єдині історії людства випадки бойового застосування ядерної зброї.