FT: обсяг газу в підземних сховищах ЄС скоротився на 19% у жовтні-грудні
24 грудня 2024 13:07
Переглядів: 66
Коментарів: 0
Надрукувати
З кінця вересня до середини грудня обсяг газу в підземних сховищах (ПСГ) Європи скоротився на 19 відсотків, а темпи відбору за цей період виявилися максимальними за три роки. Про це повідомляє газета Financial Times (FT) із посиланням на дані Gas Infrastructure Europe (GIE).
У низці європейських країн темпи відбору з місцевих ПСГ виявилися ще вищими. Так, у Нідерландах резерви палива скоротилися на 33 відсотки з початку цьогорічного опалювального сезону, а у Франції – на 28 відсотків. Глава відділу ціноутворення на газ у Європі Argus Media Наташа Філдінг пов'язує різке прискорення темпів відбору з необхідністю компенсувати зниження імпорту зрідженого природного газу (ЗПГ) та задовольнити вищий попит на внутрішньому ринку.
Аналітики нагадали, що у ті ж періоди 2022 та 2023 років темпи відбору газу з європейських ПСГ були однозначними. Подібна динаміка тоді пояснювалася насамперед аномально теплою погодою у регіоні та низьким попитом на цей вид палива з боку промислового сектору на тлі високих біржових цін. Зараз темпи відбору газу зростають на тлі швидкого припинення транзиту російського палива через українську газотранспортну систему (ГТС).
Раніше президент Росії Володимир Путін заявив, що довгостроковий п'ятирічний контракт між «Газпромом» та «Нафтогазом» вже точно не буде продовжено. Ця обставина, за його словами, значно ускладнила постачання російського газу європейським споживачам. Щорічні втрати України від припинення транзиту, зазначив Путін, складуть в середньому 700-800 мільйонів доларів.
До цього низка європейських енергокомпаній звернулася до голови Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляйєн із закликом зберегти транзит російського газу через українську ГТС. Відповідну декларацію підписали SPP, MOL Uzbek Oil and Gas та MVM, а також великі промислові клієнти з Угорщини, Австрії, Італії та Словаччини. Як наголошувалося в документі, втрати однієї лише Словаччини від припинення транзиту цим маршрутом складуть 220 мільйонів євро, а збитки для газотранспортної системи України, на думку учасників ринку, виявляться незворотними. Незважаючи на це, прем'єр-міністр республіки Денис Шмигаль ще раз наголосив, що рішення місцевої влади залишається чинним. Транзит російського палива, за його словами, припиниться о 7:00 ранку 1 січня 2025 року.
|