Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Нетаньяху обговорить у США переселення палестинців

Нетаньяху обговорить у США переселення палестинців

Категорія: Позиція » Новини Позиція » Політика
Нетаньяху обговорить у США переселення палестинців Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху вирушає до США у неділю. Він буде першим іноземним лідером, якого офіційно ухвалить президент Дональд Трамп з моменту своєї інавгурації. Однією з тем переговорів буде ситуація у секторі Газа. Глава Білого дому продовжує наполягати на своїй концепції примусового переселення палестинців за межі анклаву, незважаючи на протести арабського світу. В оточенні пана Трампа дають зрозуміти, що такі заходи виправдані: Газа непридатна для життя, а її відновлення може тривати до 15 років.

Переговори з американським лідером у Білому домі призначено у Біньяміна Нетаньяху на вівторок, 4 лютого. Загалом поїздка прем'єр-міністра триватиме п'ять днів. Таким чином, глава ізраїльського уряду буде першим іноземним лідером, якого 47-й президент США прийме після вступу на посаду.

Очікується, що в центрі повістки буде Іран, з яким, як раніше пояснив пан Трамп, американська сторона спробує побудувати взаємовигідний діалог і вирішити основну проблему, що хвилює Близький Схід, — питання про ядерну програму Ісламської Республіки.

Не менш важливий предмет американо-ізраїльської дискусії на найвищому рівні — це майбутнє конфліктів, що згасають, по периметру Ізраїлю. З 19 січня за посиленого посередництва адміністрації пана Трампа набула чинності правочин між єврейською державою та угрупуванням «Хамас». У Білому домі мають намір зберегти цей «режим тиші» та зробити його основою для потенційної угоди щодо встановлення офіційних відносин між єврейською державою та Саудівською Аравією.

Зрештою, наприкінці минулого тижня пан Трамп підкинув ще одну гучну тему для обговорень. Він припустив, що сектор Газа можна просто очистити і примусово переселити палестинців у такі країни, як Йорданія і Єгипет. При цьому план може бути довгостроковим і короткостроковим, розсудив глава держави. Ідея була зустрінута в багнети арабським світом.

Президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі назвав ініціативу з примусовою депортацією аналогічною «акту гноблення» та вказав на необхідність надання палестинцям власної державності.

Надзвичайно показовою демонстрацією того, наскільки прості араби готові на практиці солідаризуватися з палестинцями, прихистивши їх у себе вдома, стала ситуація на контрольно-пропускному пункті «Рафах» між Газою та Єгиптом. 31 січня, коли транспортний вузол був офіційно відкритий для руху людей та автомобілів, з єгипетського боку вишикувалися сотні демонстрантів, які виступили проти плану масової депортації палестинців.

Але запал глави Білого дому незгода з його витівкою анітрохи не остудила. У четвер з боку американського лідера прозвучала ще жорсткіша заява. «Вони (Йорданія та Єгипет) це зроблять (приймуть жителів Гази). Вони це зроблять? Ми багато для них робимо, і вони це зроблять», - впевнено заявив американський лідер під час спілкування з журналістами в Овальному кабінеті. З коментарів американського лідера випливало, що давнім арабським союзникам США можуть просто урізати канали військової та фінансової допомоги, якщо план переселення палестинців не отримає з їхнього боку схвалення.

При цьому поїздка спецпредставника Білого дому Близьким Сходом, що завершилася в четвер, Стівена Віткоффа до Ізраїлю напевно лише підкріпила впевненість пана Трампа в правильності його «переселенської» ініціативи. Під час поїздки пан Уїткофф побував у секторі Газа та оглянув «коридор Нецарим» — лінію, яка перетинає прибережний анклав навпіл і дозволяє контролювати транспортний потік між північчю та півднем. Саме в цьому коридорі мали дислокуватися співробітники приватних військових компаній (ЧВК) із США. На них покладено спостережну місію.

Окремо пану Віткоффу показали, як виглядає зруйнована війною Газа з вертольота. Втрата, завдана цивільній інфраструктурі, колосальна, заявив спецпредставник Близького Сходу в розмові з Axios.

«Побутувала думка, що ми можемо розробити надійний план для Гази за п'ять років. Але це неможливо. Це план відновлення на 10–15 років», — наголосив він. За його словами, тільки знесення руїн та вивезення сміття займуть третину цього часу.

І хоча пан Уіткофф визнав, що детально не обговорював зі своїм шефом ідею переміщення палестинців за межі Гази, він дав зрозуміти, що поділяє необхідність їхнього переїзду. Наразі Газа «непридатна для життя», наголосив спецпредставник. Там нічого не залишилося. Багато боєприпасів, що не розірвалися. Ходити там небезпечно. Дуже небезпечно. Я б цього не дізнався, якби не поїхав туди і не проінспектував», - зазначив він.

Тим часом у єврейській державі ідею депортації коментують обережно. Цього тижня прес-секретар ізраїльського прем'єра Омер Дострі зауважив, що «в усіх демократичних країнах громадяни мають право емігрувати» і палестинці мають мати таку можливість.