Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Венесуельських мігрантів повернули на батьківщину

Венесуельських мігрантів повернули на батьківщину

Категорія: Позиція » Новини Позиція » Світ
Венесуельських мігрантів повернули на батьківщину Кампанія американської адміністрації боротьби з нелегальною міграцією торкнулася і венесуельців. Каракас прийняв майже дві сотні мігрантів, які повернулися на батьківщину двома рейсами, організованими за підтримки венесуельської влади. В уряді Ніколаса Мадуро акцію назвали частиною масштабної урядової програми щодо повернення співвітчизників. Тим часом у Вашингтоні подали цю подію як наслідок січневого візиту американської делегації до Каракасу. Ті переговори наочно показали, що у США та Венесуелі по-різному дивляться як на питання міграції, а й у майбутнє двосторонніх відносин.

Перші два літаки із США із венесуельськими мігрантами приземлилися в аеропорту імені Симона Болівара у понеділок увечері за місцевим часом (у вівторок вранці по Москві). Міністр зв'язку та інформації Венесуели Фредді Ньяньєс опублікував у Telegram-каналі відео, на якому видно, як десятки мігрантів виходять із літака. Крім того, він розмістив фотографію в оточенні «репатріантів», більшість із яких, судячи з вислову осіб, поверненню на батьківщину були раді.

Напередодні в ефірі передачі ConMaduro+ президент Венесуели Ніколас Мадуро анонсував поновлення урядової програми Vuelta a la Patria («Повернення на батьківщину». «Ъ»). Пізніший уряд роз'яснив: план, вперше представлений командою венесуельського лідера ще в 2018 році, був розроблений з метою повернення до Венесуели «тисяч співвітчизників, які мігрували через економічні санкції та кампанії психологічної війни».

Програма передбачає створення умов для репатріації всіх венесуельських мігрантів та членів їх сімей, яким не вистачає коштів, щоб дістатися батьківщини самостійно.

Анонсуючи відновлення держпрограми, яка, за словами пана Мадуро, «зазнавала саботаж з боку попередньої адміністрації США», лідер боліваріанської республіки повідомив, що влада Венесуели очікує «повернення на батьківщину» зі США близько 190 співвітчизників. Пан Мадуро при цьому наголосив, що рішення про їхню «репатріацію» було ухвалено в ході переговорів зі спецпосланцем президента США Дональда Трампа з особливих доручень Річардом Гренеллом, який відвідав Каракас 31 січня.

Тим часом саме цей візит продемонстрував, як сильно відрізняються погляди двох країн не лише на нелегальних венесуельських мігрантів, а й на перспективи розвитку взаємин двох країн загалом. Наприклад, у той час як Ніколас Мадуро висловив надію на відновлення зв'язків із США і навіть закликав американських партнерів «почати все спочатку», у Білому домі дали зрозуміти, що поїздку спецпосланця президента США до Каракасу організували із суто практичною метою — «добитися звільнення затриманих (владою Венесуели) ісу».

У результаті американська делегація досягла успіху в обох напрямках.

За підсумками переговорів із венесуельською владою пан Гренелл повідомив, що в США він повертається не один, а в компанії з шістьма американцями, які раніше перебували під вартою у Венесуелі.

Пізніші коментарі Дональда Трампа продемонстрували прогрес і з іншого питання. "Венесуела погодилася прийняти назад усіх венесуельських нелегальних мігрантів, які перебувають у США, включаючи членів банди Tren de Aragua", - написав американський лідер у соцмережі Truth Social 1 лютого, вказавши, що влада республіки також зголосилася забезпечити їхнє транспортування. У своєму повідомленні американський лідер не використав слово «депортація», проте рішення, ухвалені ним напередодні візиту Річарда Гренелла до Каракаса, дозволяють припустити, що домовленість з венесуельською владою — один з етапів «операції з депортації мігрантів», яку американська влада розпочала відразу після приходу пана Трампа до Білого дому.

Більшість репатріантів були раді поверненню на батьківщину.

В уряді Венесуели не стали спростовувати повідомлення про те, що серед тих, хто повернувся на батьківщину, могли бути члени злочинного угруповання, але підкреслили «зловмисний» і «хибний» характер наративу про зв'язки Tren de Aragua з венесуельською владою. Відповідальність за його поширення уряд пана Мадуро, втім, переклав на попередню адміністрацію США, заявивши, що легенда про кримінальну венесуельську міграцію була «посіяна ЗМІ та представниками адміністрації (екс-президента США. Байдена), щоб покарати всіх венесуельських мігрантів.

У тій же заяві влада боліваріанської республіки зазначила, що, як і раніше, прихильна до ідеї Ніколаса Мадуро «почати все з нуля» у відносинах між Каракасом і Вашингтоном.

Як запевнили в уряді, там готові «підтримувати прямі відносини на основі спілкування, поваги та взаєморозуміння». У Вашингтоні, однак, сигналізували, що за нинішнього розкладу політичних сил такий сценарій навряд чи можливий. Коментуючи візит американської делегації до Каракасу, прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт наголосила: візит не означає, що американська влада визнає Ніколаса Мадуро законним лідером Венесуели.

Пізніше слова пані Левіт підтвердив і держсекретар США Марко Рубіо. Зазначивши, що у США не розглядають питання про визнання Ніколаса Мадуро законним президентом Венесуели, глава Держдепартаменту сказав в інтерв'ю Fox News: «Він звільнив американців, які ніколи не мали перебувати в його в'язницях. Вони були заручниками… Я думаю, що такі лідери, як Мадуро, незалежно від того, наскільки жорсткими вони намагаються бути, шанують Дональда Трампа». Пан Рубіо висловив упевненість у тому, що Ніколас Мадуро знає: у США «є багато можливостей завдати серйозної шкоди» офіційному Каракасу.