Розвіяний міф про здоровий спосіб життя
17 березня 2025 05:26
Переглядів: 239
Коментарів: 0
Надрукувати
Фізична активність зазвичай сприймається як спосіб продовжити життя, але масштабне дослідження фінських учених показало, що вплив вправ на тривалість життя менш однозначно. Робота фахівців заснована на даних 22750 близнюків, чия фізична активність відстежувалася протягом 15 років. Результати опубліковані в European Journal of Epidemiology.
Дослідження виявило чотири групи піддослідних: малорухливі, помірно активні, активні та дуже активні. Максимальну користь для довголіття – зниження ризику смертності на 7 відсотків – показали учасники, які дотримувались помірних фізичних навантажень порівняно з малорухливою групою. Однак подальше збільшення активності не давало додаткового ефекту.
Автори роботи зазначають, що у короткостроковій перспективі підвищена активність справді знижує ризик смертності, але у довгостроковому періоді ті, хто вів дуже активний спосіб життя, не мали значної переваги перед малорухливими учасниками.
Дослідники також перевірили, чи впливає дотримання рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я (150-300 хвилин помірної чи 75-150 хвилин інтенсивної активності на тиждень) на зниження смертності та генетичний ризик захворювань. Виявилося, що навіть дотримання цих норм не дає гарантії збільшення тривалості життя. Додатково вчені вивчили біологічне старіння, аналізуючи епігенетичний годинник за зразками крові у 1153 близнюків. З'ясувалося, що прискорення старіння спостерігалося як у людей з низькою активністю, так і тих, хто тренувався занадто інтенсивно.
Автори дослідження наголошують, що результати не скасовують користі фізичної активності, але вказують на важливість помірності. Вплив вправ здоров'я складніше, ніж вважалося раніше, і має оцінюватися з урахуванням індивідуальних чинників, включаючи генетику, спосіб життя та інші супутні звички.
|