Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Іранський атом не рубатимуть під корінь. Вашингтон намітив Тегерану поріг збагачення

Іранський атом не рубатимуть під корінь. Вашингтон намітив Тегерану поріг збагачення

Категорія: Позиція » Новини Позиція » Політика
Іранський атом не рубатимуть під корінь. Вашингтон намітив Тегерану поріг збагаченняМіністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі має намір цього тижня відвідати Москву. Візит має відбутися напередодні другого раунду американо-іранських переговорів щодо ядерної проблеми, наміченого на 19 квітня. Деталі діалогу між Вашингтоном і Тегераном поступово прояснюються. Спецпредставник президента США Близького Сходу Стів Уіткофф оголосив, що Ірану хочуть заборонити збагачувати уран вище рівня 3,67%. Це означає відмову Вашингтона від раніше висунутої вимоги, яка зводилася до тотального демонтажу іранської ядерної програми.

Поїздку Аббаса Арагчі до Росії анонсував офіційний представник іранського зовнішньополітичного відомства Есмаїл Багаї. Він уточнив, що візит був запланований давно, однак іранський міністр вирішив скористатися цією можливістю, щоб обговорити з російською стороною «останні події, пов'язані з переговорами в Маскаті (столиця Оману)». Окремо пан Багаї додав: американо-іранські переговори, які розпочалися 12 квітня в Омані, будуть продовжені 19 квітня. За версією МЗС Ірану, зустріч знову пройде на території султанату, незважаючи на те, що раніше циркулювали повідомлення про перенесення консультацій до Італії.

Як пояснив в ефірі Fox News Стів Уіткофф, переговорний процес з Іраном буде зосереджено на двох моментах. Перший – це рівень збагачення урану. За уточненням спецпредставника президента США, Вашингтон домагається, щоб Тегеран перестав збагачувати ядерний матеріал вище за поріг 3,67%. Це відповідає пунктам Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) — ядерної угоди-2015, укладеної між Іраном та «шісткою» міжнародних посередників (Росія, США, Китай, Великобританія, Франція, Німеччина). Саме Дональд Трамп у 2018 році під час свого першого президентського терміну вивів США із СВПД.

Пан Віткофф звернув увагу на те, що зараз Іран збагачує уран до рівнів 60% і 20%, а це не відповідає декларованому мирному характеру його ядерної програми.

За його словами, іранські розробки потребують ретельної інспекції, що буде другим важливим аспектом потенційної угоди. "Перевірка буде ключовим моментом, який підкріплює цю угоду", - підкреслив Уіткофф. Він додав, що інспекційний механізм має стосуватися і ракетної програми Ірану, незважаючи на те, що Ісламська Республіка раніше дала зрозуміти, що не обговорюватиме це питання в рамках потенційної угоди зі США.

"Ми тут, щоб подивитися, чи зможемо ми вирішити цю ситуацію дипломатичним шляхом, - додав спецпредставник американського лідера. - Якщо будуть зміни, то у нас виникне основа для позитивних переговорів, а якщо нічого не зміниться, то нам доведеться шукати альтернативи, які нікому не підуть на користь".

Незважаючи на чергову загрозу вдатися до силового сценарію, коментарі пана Віткофа демонструють суттєве пом'якшення позиції США. У заяві для The Wall Street Journal, яку було опубліковано 11 квітня, спецпредставник американського лідера зазначав, що Вашингтон добиватиметься повного демонтажу ядерної програми Тегерана.

"Це наша позиція на сьогодні, - сказав Стів Уіткофф. - Це не означає, до речі, що на периферії ми не знайдемо інших шляхів для досягнення компромісу між двома країнами".

За даними The Guardian, Іран у ході переговорів із США не лише домагається збереження своєї програми збагачення, а й прагне залишити собі запаси високозбагаченого урану. Нагадаємо, в рамках СВПД надлишки іранського високозбагаченого ядерного матеріалу було вивезено до Росії. Наразі ж іранські офіційні особи стверджують, що запаси урану, накопичені за останні чотири роки, мають залишитися в країні під контролем Міжнародного агентства з атомної енергії. Це, як стверджує Тегеран, буде його засобом страховки на випадок, якщо наступні президентські адміністрації в США захочуть знову денонсувати потенційну угоду.

Невідомо, чи влаштує таку вимогу адміністрацію пана Трампа. За даними видання The Tehran Times, у ході переговорів 12 квітня пан Уіткофф дав зрозуміти, що його країна справді готова піти на певні поступки.