Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Євросоюз планує змінити правила вступу нових країн: Єврокомісія готує реформу розширення

Євросоюз планує змінити правила вступу нових країн: Єврокомісія готує реформу розширення

Категорія: Позиція » Новини Позиція » Політика
Євросоюз планує змінити правила вступу нових країн: Єврокомісія готує реформу розширенняЄвропейська комісія працює над масштабною реформою процедури розширення Європейського Союзу. Нові пропозиції мають оновити правила прийому нових держав до блоку та запровадити додаткові механізми контролю за дотриманням демократичних стандартів після вступу. Про це повідомляє Euronews із посиланням на посадовців ЄС.

Чому Брюссель вирішив переглянути правила


Ініціатива стала відповіддю на пропозиції низки держав-членів ЄС, які закликають посилити механізми захисту верховенства права та демократичних інститутів після приєднання нових країн до Союзу.

 

У Брюсселі також прагнуть уникнути ситуації, за якої нові вимоги фактично стосуватимуться лише однієї держави — Чорногорії, яка нині вважається найближчою до вступу серед усіх кандидатів.

 

За словами європейських посадовців, нові правила повинні бути однаковими для всіх майбутніх членів ЄС.


Країни ЄС пропонують посилити контроль

 

Останніми тижнями кілька держав-членів представили власні бачення реформи політики розширення.

 

Зокрема, п'ять із шести держав-засновниць Європейського Союзу виступили за:


  • посилення контролю за дотриманням принципів демократії;

  • ефективніші механізми захисту верховенства права;

  • можливість реагування у разі відступу нових членів від європейських цінностей.

 

Мета таких змін — уникнути ситуацій, коли після вступу країна порушує базові принципи, на яких ґрунтується Європейський Союз.

 

Україні можуть запропонувати поступову інтеграцію

 

Окремою темою дискусії є модель поетапного входження країн-кандидатів до європейських інституцій.

 

Зокрема, Німеччина та Франція підтримують ідею поступової інтеграції до повноправного членства.

 

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц раніше висловив пропозицію розглянути для України формат асоційованого членства, який міг би стати проміжним етапом на шляху до повноправного вступу.

 

Водночас жодних остаточних рішень щодо цієї моделі поки що не ухвалено.


Єврокомісія представить пропозиції восени

 

Очікується, що власне бачення реформи Європейська комісія представить напередодні саміту лідерів ЄС, який запланований на жовтень.

 

Саме тоді керівники держав і урядів мають провести стратегічне обговорення майбутнього політики розширення.

 

У Єврокомісії підтвердили, що вже працюють над відповідними пропозиціями та готуються до осінніх переговорів.


Чорногорія може першою відчути наслідки нових правил

 

Особливу увагу в Брюсселі приділяють Чорногорії, яка перебуває найближче до завершення переговорів про вступ до ЄС.

 

Посадовці наголошують, що не хочуть створювати враження, ніби саме Чорногорія стане об'єктом нових обмежень через успішне просування до членства.

 

Саме тому реформа має охоплювати всіх майбутніх кандидатів і застосовуватися на однакових умовах.


Заявка України змінила дискусію про розширення

 

Після подання Україною заявки на вступ питання розширення Європейського Союзу стало значно складнішим.

 

Йдеться не лише про політичні критерії, а й про майбутній розподіл бюджетних ресурсів, фінансування європейських програм та баланс голосів усередині ЄС.

 

Додатковим фактором залишаються внутрішньополітичні процеси в окремих країнах-членах. Зокрема, у Франції напередодні президентських виборів тривають дискусії щодо подальшого розширення Союзу, а представники окремих політичних сил відкрито виступають проти вступу України.

 

Раніше повідомлялося, що Болгарія стала новою перешкодою для санкцій ЄС проти Росії: Софія блокує пакет через патріарха Кирила.