Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Петро КІЯШКО: «Децентралізація – реальна можливість змінити життя на краще»

Петро КІЯШКО: «Децентралізація – реальна можливість змінити життя на краще»

Категорія: Позиція » Новини Позиція » Агросектор
Петро КІЯШКО: «Децентралізація – реальна можливість змінити життя на краще» Реформа децентралізації влади, яка проходить сьогодні в Україні, без перебільшення, є найбільш значущою для держави. ПОЗИЦІЯ вже багато розповідала про те, як живуть громади Запорізької області, створені в рамках впровадження реформи. Продовжуючи тему, пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з головою Веселівської об’єднаної територіальної громади Петром Кіяшком. Відвідавши селище міського типу Веселе, яке є її центром, ми на власні очі побачили, що можуть дати повноваження, передані на міста, якщо скористатися ними розумно. Безумовно, є й труднощі. Але тим, хто робить щось вперше, завжди нелегко.
 

– Розкажіть, будь ласка, з чого почалося створення Веселівської громади?

– Озираючись назад, скажу, що впроваджувати децентралізаційну реформу треба було ще в ті часи, коли припинив своє існування Радянський Союз. Відпрацювавши в місцевому самоврядуванні 25 років, я чітко усвідомлював – далі так жити неможливо. Нагадаю, першим заговорив про децентралізацію Роман Безсмертний, на той час – віце-прем’єр України. Я був прихильником його ідей. Але, на жаль, не склалося. Коли курс на реформу задекларували на державному рівні, я зрозумів, що зобов’язаний скористатися цим шансом. Зустрівся з головами двох сільських рад, які знаходяться поблизу, Білорецької та Широківської. Разом в нас набралося 12 тисяч 750 людей населення, та 43 тисячі гектарів землі. Вирішили, що треба об’єднуватися. Значно складнішим виявилося переконати у необхідності цього кроку людей.

 

– З якими труднощами зіткнулись?

– Згадую перші зустрічі – на них вирували пристрасті. Але я наполегливий. Тому бачився з людьми, навіть, у суботу та неділю. І коли вони усвідомили, що я прийшов до них з чистим серцем, кригу недовіри було зламано.

 

– Скільки населених пунктів увійшли до складу громади?

– В нашу громаду, крім власне Веселого, входять вісім сел. А саме – Олександрівка, Ясна Поляна, Єлізаветівка, Білорецьке, Озерне, Авангард, Широке й Далеке. До речі, такий склад є оптимальним. Я досить часто буваю за кордоном, вивчаю досвід, тому знаю, що в Польщі, наприклад, ідеальною вважається громада, в яку входять від восьми до десяти населених пунктів, в Німеччині – десять-дванадцять.

 

– З якої кількості об’єктів складається інфраструктура громади? Скільки на її території дитячих садочків, шкіл, клубів?

– Почнемо з клубів. По селах їх – три. В Олександрівці є клуб, трохи менший – в Білорецькому, й досить потужний в Широкому. Також маємо бібліотеки. Вони працюють в Широківському будинку культури та в Олександрівці. Тепер перейдемо до дитячих садочків, яких шість. Три знаходяться у Веселому, три – у Широкому, Білорецькому й Олександрівці. Схожа картина й по школах. Сьогодні вони розташовані в Широкому й Білорецькому. Ще одна, І–ІІІ ступенів в Олександрівці.

 

– Є три сфери, в яких громади стикаються з найбільшою кількістю проблем – освіта, медицина, надання адміністративних послуг. Розкажіть про стан справ у Веселівській громаді?

– Реформування освіти в громаді завершено. Зараз є всі умови для того щоб працювати. Ми визнали нашу Веселівську гімназію опорною. Це потребує створення трьох філій. Тому напрямок подальшої роботи є. Щодо медицини… В цьому році ми зосередили увагу саме на ній. Половина фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАПів), які успадкувала громада, знаходилися у жахливому стані: дахи течуть, немає води й каналізації, туалети зруйнувалися… Про що можна казати, якщо лікарю не було де руки помити після огляду пацієнта. Ми вже наново перекрили частину дахів, замінили вікна, де було потрібно – підлогу та двері. Були певні проблеми з правом власності на приміщення – зараз вони вирішені. З нашим головним лікарем ми навіть вже розмірковуємо над тим, як запровадити в громаді, умовно кажучи, страхову медицину. А ще ми єдині з громад Запорізької області, хто отримав необхідні медичні ліцензії, в тому числі й на зберігання наркотичних речовин. Всього маємо чотири сімейні амбулаторії. Дві з них – у Веселому, де незабаром з’явитьсяй третя. А ще дві – у Широкому та Білорецькому. Також є чотири ФАПи – у Єлізаветівці, Озерному, Олександрівці, Ясній Поляні. З наданням адміністративних послуг ситуація також під контролем. В громаді на повну силу працює центр їх надання (ЦНАП).

 

– Від держави громади одержують дві субвенції – медичну та освітню. Чи вистачає їх?

– Я вже казав, що 25 років відпрацював у місцевому самоврядуванні, грошей ніколи не вистачало. Вважаю, якщо мине ще стільки ж часу, їх все одно не вистачатиме. В минулому році на освіту виділили 11,5 млн грн. Ми додали 2 млн грн з бюджету громади. В цю суму увійшла заробітна платня, енергоносії, фінансування різноманітних освітніх програм. В цьому році нам дають 9 мільйонів. Отже треба додавати вже 4,5 млн грн. Добре, якщо цих грошей вистачить на заробітну платню педагогічним працівникам. Наші фахівці вже зробили попередні розрахунки. Тільки на освіту доведеться направити 5,5 млн грн. Знайдемо? Ми вже готуємося до цього. На медицину дають на 400 тис. грн більше, ніж зазвичай. Але мені важко сказати, добре це чи погано. Реформування медицини в громаді ми тільки почали. Скільки все це буде коштувати – питання часу. Лякає інше – в бюджеті на наступний рік хочуть об’єднати видатки на первинну та вторинну медицину однією цифрою. Якщо це станеться, нам почнуть казати, що 65% чи 70% коштів треба віддавати в район. Ми, звісно, будемо надавати менше. Почнуть виникати конфліктні ситуації…

 

– На ваш погляд, що має зробити держава на законодавчому рівні, щоб реформа децентралізації влади все ж таки завершилася успіхом?

– Головне – прийняти закон про землю з такими повноваженнями, щоб голова міг вирішувати всі питання, пов’язані з землею громади. В тому числі й користування ділянкою, що знаходиться за межами населеного пункту. Для села земля – основа всього. Як надходжень до бюджету, так і існування взагалі. Важливо, щоб люди зрозуміли, що вони є господарями на своїй землі. І тільки децентралізація дає реальну можливість змінити життя на краще.

 

 

Говорять люди…

 

Ігор Кривко, директор КЗ «Веселівська районна різнопрофільна гімназія»

–Наш заклад завжди відчуває всебічну допомогу від селищної ради. Практично на кожній сесії виділяються певні суми, які закривають проблемні питання. Питання ремонту, оснащення, облаштування території. Тішить, що з боку керівництва громади ми бачимо турботу та розуміння наших проблем.

 

Олександр Михальчук, завуч Веселівської ДЮСШ по тренерській роботі

–Після того, як наш заклад став підпорядковуватися громаді, його робота зазнала змін на кращє. Тепер ми завжди можемо розраховувати на фінансову та організаційну підтримку. Крім того, зараз йде реконструкція стадіону, який буде передано на баланс школи. Й головне. Якщо вихованці їдуть на якісь змагання, їх фінансує громада. Раніше їздили тільки власним коштом.

 

Наталія Маслюк, завуч з виховної роботи КЗ «Веселівська ЗОШ І-ІІІ ст. №1»
–Громада – це великий плюс! Ми дуже вдячні за ту допомогу, яка нам постійно надається. В цьому році в нас були повністю замінені труби водогону, з’явився повністю оновлений комп’ютерний клас.


Людмила Міщєнко, завідувач ВеселівськогоКДНЗ№1«Оленка»
–Завдяки селищній раді, в цьому році ми встановили сучасні вікна, нові ковані ворота. Також закладу виділялися гроші на придбання будматеріалів та покривалець для однієї з груп. За харчування наших діточок 60% відсотків сплачує селищна рада та 40% – батьки. Безумовно, ми вдячні за піклування та підтримку.

 

 

Олег ВАЛИК, фото Володимира САЛЬНИКОВА

 

С фотоотчетом Вы можете ознакомиться здесь

 

Источник Позиция