Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Олександр РОМАНЮК: «Завдяки децентралізації село оживає!»

Олександр РОМАНЮК: «Завдяки децентралізації село оживає!»

Категорія: Суспільство, Агросектор
Олександр РОМАНЮК: «Завдяки децентралізації село оживає!» Реформа децентралізації влади, що проходить зараз в Україні, на практиці довела свою життєздатність. І навіть найзапекліші скептики вже не сперечаються з тим, що саме вона дає надію на поступове відродження українського села.
 

Ми продовжуємо розповідати про те, як живуть та працюють громади на території Запорізької області. Сьогодні в центрі нашої уваги – Смирновська об’єднана територіальна громада Більмацького району, яка утворилася у 2015 році однією з перших. Її голова Олександр Романюк – співрозмовник ПОЗИЦІЇ.

 

Смирновська громада була утворена шляхом об’єднання девяти сіл. Як Вам вдалося переконати людей у необхідності об’єднання? Розкажіть, будь ласка, також про себе. Як Ви опинилися у місцевому самоврядуванні?

– У нашу громаду увійшли три сільських ради – Смирновська, Титовська та Зразківська, й відповідно – дев’ять сіл: Смирново, Вершина Друга, Олексіївка, Титове, Зразкове, Верхньодрагунське, Діброва, Зелений Гай та станція Більманка. Свого часу я працював дільничним інспектором міліції, тому всі ці села мені були добре відомі. У 2008 році майором вийшов на пенсію. Посидів трохи вдома та пішов працювати у сільську раду землевпорядником. До мене сільським головою працювала видатна людина – Григорій Іванович Омельяненко. Свого часу він очолював наше провідне господарство ТОВ «40 років Жовтня». Так склалося, що він помер. У 2014 році, на позачергових виборах, люди обрали головою мене. В 2015 році вийшов закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Ми поцікавилися, прочитали й почали діяти. Вирішили, якщо всі наші села знаходяться в одному «кущі», жити громадою буде дуже зручно. За Перспективним планом нам пропонували об’єднуватися в форматі: один район – одна громада. Але ми разом з колегою – Комиш-Зорянським сільським головою Ігорем Гнатушою вирішили спочатку зустрітися й порахувати доходну частину наших бюджетів. Ці підрахунки показали – краще нам від’єднатися від району та жити окремо. Щодо безпосередньо об’єднання, то жодних проблем не виникло. Смирновська сільська громада ініціювала об’єднання, Титовська та Зразківська громади дали згоду на добровільне об’єднання без будь-яких заперечень зі створенням центру у селі Смирново. Тому що в цьому селі найбільш розвинена інфраструктура.

 

На тих,хто торує новий шлях, завжди чекають труднощі. З чим зіткнулися Ви?

– У місцевому самоврядуванні – я людина нова. Але, коли працював сільським головою, бачив, що навіть утримувати дитячий садочок – складно. Коли ж вирішили об’єднуватися, уся інфраструктура перейшла до громади. Ми забрали до себе заклади культури, освіту та медицину. Перше, що зробили, зайнялися розбудовою медицини. А саме – створили Смирновський комунальний заклад із надання первинної медико-санітарної допомоги, до якого входить амбулаторія та чотири фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи). Що стосується її будівлі, ми витратили багато коштів на те, щоб вона повністю змінила обличчя. Щодо освіти, тут також багато того, над чим треба було працювати. Звісно, організували відділ освіти та створили освітній округ – з опорною школою у Олексіївці та трьома філіями по інших селах. Додатково з’явилося комунальне підприємство «Господар 2016» та комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг». Перед кожним з них стоїть багато завдань.

 

Скажіть, а в якому стані перебувають заклади культури, що є в громаді? Як зберігається та вивчається історична спадщина?

– У селах Титове, Олексіївка та Смирнове є три діючі клуби. В кожному з них працюють повноцінні колективи, які організовують та проводять багато різноманітних заходів. Не можу не розповісти й про ті ремонтні роботи, які проводяться зараз у Смирновському клубі. Свого часу він був найбільшим у районі. За кошти державної субвенції на розвиток інфраструктури ми встановили нові вікна, обладнуємо борцовський та тренажерний зали, зробили автономне опалення. Також у клубі на першому поверсі, у відремонтованих кабінетах, буде розміщено Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) та сидітимуть фахівці з надання соціальних послуг. Що стосується збереження історії… Тут перш за все хотілося висловити щиру подяку керівнику громадського об’єднання «Берда» Василю Скрибцю. Його діяльність заслуговує на окрему розповідь. Громадське об’єднання «Берда» – це не тільки загін місцевої самооборони. Вони проводять велику виховну військово-патріотичну роботу, допомагають військовим, які перебувають у зоні проведення АТО та займаються вивченням історії рідного краю. В центрі села Смирнове стоїть, наприклад, дуже цікава виставка техніки, яку започаткував свого часу Василь Іванович. А у селі Вершина Друга його зусиллями будується музейний комплекс. Хоча власне музей там є й зараз.

 

При утворенні громади одержують державні субвенції на освіту,медицину та розвиток інфраструктури. Також перші шість громад, до числа яких належить й Смирновська, отримали субвенцію з обласного бюджету. Цих коштів вистачає?

–Користуючись нагодою, хочу щиро подякувати обласній адміністрації та обласній раді за ту допомогу, яка була нам надана. Перші шість громад отримали 5 млн грн, тобто кожна приблизно 833 тис. грн. Ці кошти, як і державна субвенція, були використані за призначенням – направлені на розвиток інфраструктури наших територій. В нас вже було все чітко розраховано. Тільки через негаразди, які виникли під час проведення тендеру, метою якого було знайти підрядника, що звів би нам дах на Олексіївській школі, частину коштів ми були змушені повернути державі. Якщо брати взагалі… Не хочу поглиблюватися у математичні розрахунки, але скажу, що на 2017 рік бюджет Смирновської ОТГ складає 19 млн грн, з урахуванням трансфертів. До об’єднання він був лише 1 млн грн. Безумовно, це дозволяє вирішувати багато нагальних проблем людей. Наприклад, було витрачено 666 тис 586 грн на встановлення освітлення на наших територіях. До цього там жодної лампочки не було.

 

Ви – діючий голова громади. На Ваш погляд, чи має децентралізаційна реформа шанси завершитися успіхом?

–Цю реформу треба було робити вже давно. Звісно, я бачу добру перспективу, тому що саме завдяки децентралізації українське село оживає! Якщо держава нам допоможе вирішити всі болючі питання й не залишить наодинці з проблемами, через деякий час Україну неможливо буде впізнати!

 

ГРОМАДІ-ТАК! 

 

 

Ірина Сингур, заступник сільського голови, начальник відділу культури, молоді та спорту

–Як працівник освіти можу сказати, що на неї завжди звертали увагу, але переважно в контексті виконання певних доручень. Для того, щоб покращити матеріально-технічне становище наших шкіл, коштів завжди не вистачало. Завдяки утворенню громади, за минулий рік ми змогли реалізувати проекти усіх наших навчальних закладів. Звісно, не на 100% відсотків, але змогли. В кожному з них існували проблеми, які накопичувалися роками, але не було можливостей, щоб вирішити їх. І тільки з утворенням ОТГ з’явився шанс щосьзмінити на краще.

 

Ольга Голобородько, головний лікар Смирновської станції надання первинної медичної допомоги.

–Якщо порівняти умови, які ми мали при районі, й ті, що маємо зараз – дуже просто побачити різницю. Будівлі, в якій ми працюємо, більше ніж сто років. Свого часу це була земська лікарня. Ремонт тут звісно робили кожного року, але який він був… Тільки покрасять, побілять, й все. Я навіть не кажу про те, як важко було будівлю опалювати. Зараз зроблено ремонт у кожному кабінеті, та парове опалення. Наші пацієнти відразу відчувають, що прийшли саме у лікарняний заклад. У фінансових питаннях ми також відчуваємо підтримку громади. Якщо виникає потреба, нам завжди йдуть назустріч!

 

Наталія Білик, директор комунальної установи «Центр надання соціальних послуг»

–У нашій комунальній установі положенням затверджено два відділення. Перше – це відділення надання соціальної допомоги вдома, друге – денного перебування. Основним завданням відділення з надання допомоги вдома є надання допомоги на дому. Тут в нас працюють дев’ять соціальних працівників. Ми виявляємо одиноких, престарілих людей, й надаємо ім послуги, обумовлені державними стандартами. Що стосується відділення денного перебування, туди ми будемо приймати людей похилого віку, інвалідів, хворих, й надавати їм психологічну підтримку та рекомендації стосовно здорового способу життя. Раніше в апараті громади був відділ надання соціальних послуг, який я очолювала. Але, наприклад, ми не мали права надавати платні соціальні послуги людям похилого віку, діти яких, за різних обставин не можуть брати участь у житті батьків, але готові платити за те, щоб їх доглядали. Одним словом, утворення ОТГ – це дуже великий плюс. Дякуючи цьому, сьогодні соціальні послуги стали ближче до людей!

 

Олег ВАЛИК, фото Володимира САЛЬНІКОВА

 

С фотоотчетом Вы можете познакомиться здесь

 

Источник Позиция