Реєстрація    Увійти
Авторизація
» » » » Технології крокують громадою

Технології крокують громадою

Категорія: Регіон, Реформи
Технології крокують громадою Наприкінці січня у Запоріжжі відбувся навчальний семінар-практикум для членів територіальних громад, працівників органів місцевого самоврядування на тему «Доступ до публічної інформації». Участь у якому взяли двадцять п’ять фахівців, з них шістнадцять – представники об’єднаних територіальних громад. В рамках розвитку проведення реформи децентралізації в Україні ця тема відіграє значну роль. Тому ми вирішили дізнатися, як втілюється у життя цей аспект безпосередньо в громадах, і які зміни там відбуваються, відвідавши Великобілозерську об’єднану територіальну громаду (Запорізька обл.).
 

Голова Великобілозерської ОТГ Ігор Батрак вважає, що точка неповернення в процесі децентралізації вже пройдена, і реформи, які були розпочаті, необхідно довести до логічного завершення.

 

– Я підтримую президента, який ці реформи розпочав, бо безпосередньо він розподілив повноваження по регіонах. Раніше такого не було. Так, з’явилася велика відповідальність, але ж і повноваження є, і це дуже важливо. Люди зараз повинні брати на себе відповідальність за майбутнє своєї території і направляти в правильне русло кошти, – зробив акцент на цьому важливому аспекті Ігор Іванович.

 

Також він розповів, як впровадження цієї реформи впливає на розвиток освіти і навчання дітей. Необхідно зазначити, що цій сфері в ОТГ приділяється неабияка увага та виділяються необхідні кошти на нагальні потреби.

 

– Виховання та навчання дітей для нас є пріоритетом. На сьогоднішній день в громаді навчаються сімсот учнів. Щоб підвозити дітей до школи, маємо чотири шкільних автобуси. Цього року на засадах співфінансування (50% на 50%) з Запорізькою обласною державною адміністрацією придбали ще один новий автобус, ключі від якого 6 лютого вручив її очільник Костянтин Бриль.

 

У нас працюють чотири дитячих садочка, черги в які немає. Набула розвитку позашкільна освіта. На території ОТГ є будинок дитячої творчості і Будинок культури, де працюють гуртки різного спрямування. Також працює дитячо-юнацька спортивна школа та музична школа, які повністю утримуються за рахунок місцевого бюджету. За ці роки ми зробили багато: було проведено реконструкцію й здійснені капітальні та поточні ремонти водопровідних мереж протяжністю 23 км, на суму майже 13 млн гривень, що забезпечило ефективне водопостачання 3 тис. мешканцям громади, а це майже 40 відсотків кількості населення ОТГ. Ще частково зробили вуличне освітлення. За рахунок обласного фонду охорони навколишнього природного середовища було придбано спецтехніку: екскаватор-навантажувач, два сміттєвози, бульдозер та вакуумну машину, загальна вартість якої складає 7,3 млн гривень, з яких 827,4 тис. гривень – співфінансування з місцевих бюджетів, – поділився певними досягненнями у громаді Ігор Іванович.

 

Але це не всі справи, якими сьогодні гордує Великобілозерська громада.

 

Поспілкувавшись із секретарем сільської ради Великобілозерської ОТГ Тетяною Ходус, ми дізнались, що в громаді відсутні друковані засоби інформації, тому зараз поширення публічної інформації відбувається завдяки можливостям Інтернету, що дає змогу використовувати сучасні технології. Всі новини і питання висвітлюються на сайті громади, де, до речі, люди можуть вносити свої пропозиції і залишати відгуки стосовно вирішення тих чи інших проблем.

 

– Ми починали з того, що в 2017 році вирішили випускати інформаційний бюлетень «Вісник Білозерки», де висвітлювали як досягнення, так і недоліки громади. У нас є про що інформувати, адже зроблено за ці два роки багато. Так само працює сайт Великобілозерської громади, де ми розміщуємо інформацію, яка стосується освіти, медицини, культури та багатьох інших важливих тем. Із січня минулого року всі ці установи перейшли до власності громади, тож новин багато. У Фейсбуці створено сторінку Великобілозерської ОТГ, з якої люди можуть дізнатися про життя громади, тому що весь час відбуваються якісь заходи, розробляються проекти, ремонтуються дороги, освітлюються вулиці, прокладається водопровід, проводиться робота з благоустрою, отже, одним словом, робота кипить. Тому є про що інформувати людей, – розповіла Тетяна Ходус.

Треба також зазначити, що чимало уваги громада приділяє й підвищенню кваліфікації своїх працівників – вони постійно відвідують профільні навчання, щоб здобути певні навички та досвід.

 

– Ми дуже часто їздимо на навчальні тренінги, а потім ділимось з колегами (і не тільки) набутими знаннями. Пройшовши конкурсний відбір з теми «Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад», ми отримали запрошення на п’ятиденний навчальний захід у м. Дніпро. А тепер ці знання і навички втілюємо на практиці, – пояснила начальник загального відділу Великобілозерської сільської ради Олександра Децюра.

 

Минулого року Центр розвитку інновації за підтримки програми U-LEAD з Європою проводив конкурс на участь в проекті «Є рішення для громад». Великобілозерська громада подала заявку та пройшла відбір. Ми отримали доступ до інформаційних продуктів, це надасть змогу краще та ефективніше розвиватись.

 

– Захід відбувся в Києві, нас ознайомили з переліком інформаційної продукції. Мені, як фінансисту, було дуже цікаво дізнатись про бюджетний модуль та ознайомитися з новою інформацією, яка пов’язана з видатками та доходами громади. Мета цього проекту – збір інформації щодо ОТГ, аби в подальшому можна було аналізувати та розвивати громади. Під час навчання ми побували у Київській міській раді, подивились, як у них працюють ці програми, та дізналися, як функціонують інформаційні системи.

 

До речі, на перший такий проект було запрошено близько ста громад – це ті, хто пройшов тестування. За умовами конкурсу для подальшої участі у фіналі буде відібрано всього тридцять. Ми вже виконуємо якнайкраще завдання, які нам пропонують. Сподіваємося отримати безкоштовно ІТ-технології, які зможемо випробувати на практиці, – пояснює головний спеціаліст фінансового відділу Великобілозерської ОТГ Євгенія Кудашева.

 

Між тим, за словами Ігоря Батрака, є не менш нагальні питання, які теж потребують вирішення. Відомо, що стан покриття доріг Запорізької області залишає бажати кращого. Вчасно сказати, у Великобілозерській ОТГ це питання також стоїть на часі. У громади не вистачає коштів на капітальний ремонт доріг, бо покриття одного кілометра дорожнього полотна коштує близько шести мільйонів гривень, а це дуже вагома сума, якої в ОТГ немає. Проте держава в рамках реформи децентралізації, яка триває в Україні, підтримує громади і приділяє цьому питанню велику увагу.

 

– Ми сподіваємось, що отримаємо фінансування на здійснення проектів, які ми виготовили і ті, які ще розробляються. До обласних та районних автомобільних доріг загального користування місцевого значення і автомобільних доріг державного значення, які проходять територією громади, ми жодним чином відношення не маємо. На балансі сільської ради знаходяться лише комунальні дороги, на ремонт яких ми потребуємо кошти. Під час робочої поїздки Костянтина Бриля до Великобілозерської ОТГ 6 лютого це питання обговорювалося. Очільник Запорізької ОДА пообіцяв виділити на ремонт доріг близько 3 млн грн, – розповів Ігор Батрак, припускаючи, що найближчим часом це питання буде неодмінно вирішено.

Тож ми переконались, що прискіпливе ставлення до нагальних за часом питань разом з комп’ютерними технологіями сьогодні мають дуже вагоме значення у аспекті розвитку цієї громади і, можливо, цей досвід вже треба втілювати в рамках всієї обласної асоціації громад.

 

 

Олексій ВЛАСОВ, фото Володимира САЛЬНІКОВА

 

 

С фотоотчетом Вы можете ознакомиться здесь

 

Источник Позиция