Як психотерапія ускладнила стосунки роботодавців із співробітниками
Якщо сучасний керівник хоче й надалі розуміти своїх співробітників, йому доведеться навчитися розуміти ще й їхніх психологів. Психологічний фон все частіше впливатиме на робочі процеси, вважають спеціалісти.
Жарт, що «у Києві жодне рішення не приймається без поради психолога», поступово стає актуальним і для інших міст-мільйонників. Психологічна гігієна стає популярною — і це серйозний привід для гордості за повільно, але все ж таки рівень усвідомленості в Україні. З'являються нові сервіси-агрегатори психологів, все більше курсів включають психотерапевтичні практики. Престиж професії психолога зростає. Безкоштовна психотерапія користується дуже великим попитом в Україні, особливо зараз, коли в країні триває війна. Шлях до себе Ми йдемо потихеньку від уявлення - «якщо звертаєшся до психолога - значить ти псих». Мабуть, і практика, коли головним сімейним радником був перукар чи водій, йде у минуле. Обговорення з друзями ще актуальні, але це швидше дозвілля, аніж системний пошук відповідей на життєві виклики. Понад те, милленіали розгледіли у самокопані нові джерела натхнення.
Візитною карткою при знайомстві стає досвід психотерапії, який дехто обчислює вже роками. І приводом до такого тривалого опрацювання все частіше виступає не якась травматична спадщина дитинства, пережите насильство чи втрата. Ні. Швидше, втрата себе (і можливість розглянути, виявити себе заново) у гонитві за накопиченнями, кар'єрою та споживанням, що знесилює.
Наприклад, одна моя подруга, яка працює в живій та насиченій індустрії, зізналася, що робочі будні їй набридли. І лише у рамках роботи з психологом вона сама у себе викликає щирий інтерес. Остання зустріч із товаришем із топ-менеджменту пройшла виключно в обговоренні досвіду його останнього циклу психотерапії. Робочі теми, які раніше були предметом гарячого обговорення, виявилися куди менш захоплюючими.
Практика психологічної роботи над своїм життям із професіоналом характерна не тільки для мілініалів. Якщо попереднє, більш заможне покоління зайняте знаходженням себе після успішного штурму ринку праці, то поколінню Z чужі комплекси з приводу звернення до психолога. Для них це одразу нормально. Вони начебто з народження налаштовані на самокопання і гранично чуйні до найменших особистісних проявів. Тут починається найцікавіше.
Не вдалося на роботі — йди консультувати Про «покоління сніжинок» йдеться досить багато і часто. Центрація на собі, інфантилізація, у тому числі й трудових відносин — ця специфіка дуже знайома чинним керівникам. Паралельним трендом стає і зміна уявлень про кар'єру — люди все більше переосмислюють баланс між роботою та власним життям, причому не у бік роботи. Усі гроші не заробиш, а живемо один раз. І психологи у цьому виборі та переосмисленні відіграють не останню роль.
Якось після робітника фідбека в рамках рев'ю співробітник подякував мені і сказав, що це було корисно. І він опрацює це зі своїм психологом.
Інший колега повідомив, що йому так подобається зі мною працювати, що він порушить це питання на найближчій психологічній сесії зі своїм терапевтом, мовляв, йому треба якось структурувати емоції. Третій натякнув, що вони з психологом обговорили і дійшли висновку — настав час просити підвищення. Четвертий вигорів, але також після погодження зі своїм психологом.
Ці кейси змусили мене задуматися як керівника як мінімум про дві речі:
Зрозуміло, що робота з досвідченим психологом (як і з будь-яким іншим хорошим фахівцем) коштує дорого. Але припустимо, частково в силу дикості українськогоринку (стати психологом і вести консультації в Україні зараз може кожен, навіть диплом не обов'язковий) є доступні психологи, які мають менший досвід і, ймовірно, грубіші техніки роботи. Консультувати психологи починають рано. Часто їх досвід системної роботи в компанії значно менше приватної роботи. У консультування йдуть і ті, хто просто не вжився в компаніях або не побачив там шляхи для розвитку. Не вдалося на роботі — йди консультувати.
Тому з великою ймовірністю, далеко не всі психологи, навіть з досвідом, добре уявляють собі структуру трудових відношень, корпоративні контексти та взагалі палітру робочих ситуацій. Особливості трудових відносин у сучасних IT-компаніях, матричних структурах і бірюзових підходах точно не знаються на заняттях у майбутніх психологів. Тому знайти фахівця, який добре розумів би подібний робочий контекст, і мав би досвід консультування всередині, вкрай складно. Зате велика частина психологів, хто реально навчався психології, має більш системні уявлення про сімейну терапію, психологію особистості (ту ж специфіку підліткового віку та інших стадій особистісного становлення) та профорієнтацію. Це підводить нас до того, що новий третій учасник відносин «керівник — співробітник», привносить у них психологічний контекст — сімейний, особистісного становлення, травм та граничної центрації на собі, але не парадигму робочих відносин. Такої в нього просто немає.
Розбиратися доведеться глибше Змінюються відносини керівник-співробітник. Повсюдна проектна зайнятість дозволяє співробітнику почуватися значно вільнішим, а в керівника залишається все менше класичних важелів впливу. Що непогано (принаймні для співробітника), оскільки це перехід до концепції партнерських трудових відносин від найму. Концепція кар'єри як лінійного корпоративного зростання всередині компанії або навіть індустрії стрімко відходить у минуле.
Паралельним трендом є підвищений інтерес до особистості, себе у всіх — від менеджерів-початківців до топів. І, як наслідок, підвищена тривожність та вимога до безпеки оточення. Активну участь у систематизації цього запиту на безпеку беруть психологи – переносячи пояснювальні концепції сімейної та особистісної терапії у робочий контекст.
Атмосфера психологічної консультації, де клієнт оточений професійною турботою, де головний фокус його болі і запити, де будь-яка на вигляд невелика емоція може виявитися значущою в масштабах персонального сприйняття, і ніхто не повинен піддавати цю значимість сумніву, переноситься на відносини з керівником і колегами.
Це означає, що з сучасного керівника незабаром знадобиться як коучинг і підтримує зворотний зв'язок. Поверхневі психологічні техніки можуть лише тимчасово відсунути навалу мов і підходів. Розбиратися доведеться глибше. Якщо ви хочете й надалі розуміти своїх співробітників, логіку їхнього сприйняття і те, як вони бачать те, що відбувається, вам доведеться навчитися розуміти їхніх психологів. |
ВИБІР РЕДАКЦІЇ
КОМЕНТУЮТЬ
А ЗАВТРА ЗАКОНЧИЛАСЬ ВОЙНА
15631
0
ЯДРЕНОЕ УТРО
14592
0
ЗИГЗАГИ ИСТОРИИ
14412
0
КОГДА ЗАКОНЧИТСЯ ВОЙНА?
14858
0
НАША ИСТОРИЯ-ЗАБУДЬТЕ!
14792
0
ФАКТОР БЕЛАРУСИ
14333
0
БОЯТСЯ НЕ УСПЕТЬ?
14430
0
НУ, ПОДУМАЕШЬ, УКОЛ!
15794
0
ЗА КУЛИСАМИ ВОЙНЫ
14449
0
Колонка редактора
Шеф-редактор
Сергій ЗНАМЕНСЬКИЙ
Сергій ЗНАМЕНСЬКИЙ
Остання додана стаття:
ОПИТУВАННЯ
В какой Украине вы предпочли бы жить?
Партнери
Автор: admin
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
|