Анатомія та біомеханіка стопи В анатомічній будові стопи виділяються три відділи: передплюсни, плюсни та фаланги пальців. Стопа складається з 28 кісток, які розділені на три групи.
Кістки передплюсні. У цю групу входять 7 кісток: таранна, п'яткова, кубоподібна, човноподібна, перша, друга та третя клиноподібні кістки, - пише https://anatomia.org.ua/news/.
Кістки плюсни. До цієї групи входять 5 кісток: I – V плюсневі кістки.
Фаланги пальців стопи. У цю групу входять 14 кісток: у I пальця є дві фаланги і в інших – II – V – пальців – є три фаланги.
Постійними сесамоподібними кістками є дві кістки, що знаходяться під головкою I плюсневої кістки.
У стопі налічується 20 суглобів, які мають 24 ступені свободи.
Гомілковостопний суглоб утворений за рахунок епіфізів кісток гомілки та таранної кістки. Він зміцнюється з медіального боку дельтовидним зв'язуванням, що складається з 4 зв'язок, а з латерального боку трьома зв'язками.
Таранно-п'ятковий суглоб утворюється передніми суглобовими поверхнями таранної та кістки п'яти. Він зміцнюється п'ятьма зв'язками.
Таранно-п'ятково-човноподібний суглоб утворюється передніми суглобовими поверхнями таранної та п'яткової кісток, головкою таранної кістки та суглобовою поверхнею човноподібної кістки. Суглоб укріплений двома зв'язками.
П'ятково-кубоподібний суглоб утворюється суглобовими поверхнями кістки п'яти і кубоподібної, зміцнюється двома зв'язками. Поперечний суглоб передплюсни (суглоб Шопара) є зчленуванням між п'ятковою і таранною і між човноподібною і кубоподібною кістками, що зміцнюється однією зв'язкою.
Клиноводно-кубовидно-човноподібний суглоб утворюється з'єднанням човноподібної кістки з першою, другою і третьою клиноподібними кістками, всіх клиноподібних кісток між собою, а також з'єднанням кубовидної, човноподібної та третьої клиноподібної кісток. Він укріплений сімома зв'язками.
Плюсне-передплюсневі суглоби. Суглоб між I плюсневою та першою клиноподібною, суглоб між II та III плюсневими кістками та другою та третьою клиноподібними кістками, суглоб між IV та V плюсневими кістками та кубоподібною кісткою. Він укріплений клиновидно-плюсневими зв'язками.
Плюснефалангові суглоби у кількості п'яти, у яких головка плюсневой кістки з'єднується з основою основної фаланги відповідного пальця. Міжфалангові суглоби у кількості дев'яти утворюються головками фаланг з основами дистально розташованих фаланг.
Величезна складність і взаємопов'язаність всіх рухів, що мають місце у стопі, дають підставу виділити в стопі ряд функціональних одиниць, що полегшує аналіз біомеханіки кінцівки. Функціональна одиниця є елементом системи, яка виконує складні рухи. До складу функціональної одиниці можуть входити одна або кілька кісток і суглобів з навколишніми м'якими тканинами.
Для оцінки функції стопи найбільш важливими функціональними одиницями є периталарне зчленування та перший промінь. Периталарне зчленування – це суглоби навколо таранної кістки. До його складу входять гомілковостопний, підтаранний та середньоплюсневий суглоби. Кожен із суглобів, що входять до периталарного зчленування виконує свою функцію, яка обумовлена анатомічною будовою.
Гомілковостопний суглоб. У ньому здійснюється згинання та розгинання стопи, а також трансляція, тобто рух у сагітальній площині вперед і назад.
Таранно-п'ятковий або підтаранний суглоб.
Середньоплюсневий суглоб. Включає в себе ще два суглоби: таранно-човноподібний і п'ятково-кубоподібний. Суглоби мають дві осі, які дозволяють здійснювати еверсію та інверсію переднього відділу стопи. Ці рухи вважаються відносно простими. Еверсія – це поворот внутрішнього краю стопи у підошовному напрямку.
Інверсія є підйомом внутрішнього краю стопи в тильному напрямку.
У периталарному зчленуванні основними рухами є згинання, розгинання, еверсія, інверсія та трансляція. Іноді еверсія та інверсія поєднуються єдиним терміном ротація.
У зв'язку з великою значимістю для перекату стопи перший промінь стопи виділяється як окремої функціональної одиниці. До складу першого променя входять I плюснева та перша клиноподібна кістки. Рухливість першого променя визначається станом першого плюсне-клиноподібного суглоба. |
ВИБІР РЕДАКЦІЇ
КОМЕНТУЮТЬ
А ЗАВТРА ЗАКОНЧИЛАСЬ ВОЙНА
15706
0
ЯДРЕНОЕ УТРО
14661
0
ЗИГЗАГИ ИСТОРИИ
14479
0
КОГДА ЗАКОНЧИТСЯ ВОЙНА?
14928
0
НАША ИСТОРИЯ-ЗАБУДЬТЕ!
14855
0
ФАКТОР БЕЛАРУСИ
14399
0
БОЯТСЯ НЕ УСПЕТЬ?
14493
0
НУ, ПОДУМАЕШЬ, УКОЛ!
15882
0
ЗА КУЛИСАМИ ВОЙНЫ
14514
0
Колонка редактора
Шеф-редактор
Сергій ЗНАМЕНСЬКИЙ
Сергій ЗНАМЕНСЬКИЙ
Остання додана стаття:
ОПИТУВАННЯ
В какой Украине вы предпочли бы жить?
Партнери
Автор: administrator
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.
|